שאיבת שומן

בכל הקשור לשאיבת שומן, עלייך לברר אם משקל גופך יציב בשנים האחרונות. אם הוא אינו יציב אינך המטופלת האידיאלית. ניתוח שאיבת שומן הוא אינו פיתרון לירידה במשקל. עליך יהיה לשמור על התעמלות ולשמור על אורח חיים בריא ודיאטה מבוקרת.  עליך להיות מודעת לסיכונים ולאי הנוחות המתלווה לתהליך, והאם הינך מוכנה לסבול את כל הכרוך בכך, כמו כן חשוב לברר מהן האלטרנטיבות הקיימות לטיפול בבעיה. הידיעה שעשית כל מה שניתן ללא הליך ניתוחי יאפשר לך להצדיק את הסיכונים המעורבים בניתוח תוך ידיעה ברורה של מה רצונותיך, והאם הציפיות מהניתוח ריאליות.


לפני שמחליטים לעבור ניתוח שאיבת שומן חשוב גם לדעת כי התוצאות לא תמיד עונות על הציפיות. תוצאות הניתוח יכולות להיות מאכזבות, היות והשינויים הפיסיים עשויים שלא להיות משמעותיים או דרמטיים כפי שציפיתם. בנוסף השינויים עלולים להיות זמניים בלבד. אם תעלו במשקל לאחר הניתוח, מרבצי שומן עלולים לחזור למקומם או למקומות אחרים בגוף.

עוד סיבות מדוע אינך מועמדת מתאימה לניתוח:

–  אינך אוהבת לקחת סיכונים –  % מסוים מהניתוחים מסתיים בסיבוך שלא ניתן היה למנוע אותו, וכמו כן אין נתונים לטווח ארוך לגבי ההליך הנוכחי.
– עורך אינו גמיש מספיק, ויכול להראות כמו שק לאחר הניתוח. עליך לדעת כי הצטברות השומן תעלם, אך מראה העור לא ישתפר
– מחיר כן קובע – עלות
–  הינך במשקל עודף רב ומנסה להרזות – ניתוח שאיבת שומן מיועד לחטב ולא להורדה במשקל
– הינך סובלת ממחלה שמשפיעה על ההחלמה של הפצעים מהניתוח, כולל דלקות או היסטוריה של דימומים, או אם הינך לוקחת תרופות כמו אספירין וכו'.

ארגון המזון והתרופות האמריקני (FDA) מדגיש מספר חסרונות אפשריים, ומביא לידיעת הציבור את הסיכונים השכיחים הקיימים בניתוח שאיבת שומן, ואלה הם:

1. צלקות באזור החתך דרכו מכניס המנתח את צינורית השאיבה (הקנולה). בדרך כלל, מדובר בצלקות קטנות הדוהות עם הזמן, אך לעיתים קורה כי הצלקות גדולות ובולטות
2. מראה גבשושי או גלי – יכול להופיע לאחר ההליך של הניתוח, ונוצר בדרך כלל בשל שאיבת יתר שהרופא ביצע.
3. זיהום – יש לדאוג לניקיון החתך
4. תסחיף שומן (Embolisms) – כאשר בטעות נכנס שומן לדם. תסחיף שומן יכול להגיע לריאות ואפילו למוח, ויכול להסתיים במוגבלות קשה ואף במוות.
5. ניקוב אברים –  ניקוב בקרביים מצריך ניתוח לתיקון, ויכול אף להסתיים במות.
6. Seroma – בריכה של סרום ונוזלים מהדם מהאזורים שמהם הוסרה הרקמה השומנית
7. Paresthesias – שינויים בתחושה כתוצאה מדחיסה של עצבים באזור הניתוח. יכול להתבטא ברגישות יתר (כאב) או בשיתוק של האזור. לעיתים השינוי בתחושה הופך לקבוע.
8. נפיחות – במקרים רבים יכול לקחת שבועות עד חודשים לאחר הניתוח
9. נמק בעור (מוות של העור) – קורה כאשר העור מעל לאזור הניתוח משנה את צבעו ונופל. כאשר אזור הנמק רחב הוא עלול להזדהם.
10. כוויות – אם בעת הניתוח מסתייעים באולטרא סאונד בעוצמה גבוהה לפירוק השומן, המוליך של האולטרא סאונד יכול להיות חם מאוד ולגרום לכוויות.
11. חוסר איזון בנוזלים – יכול להשפיע לאחר הניתוח. רקמת השומן מכילה כמות גדולה של נוזלים שמסירים אותם בעת השאיבה, כמו כן בעת הניתוח, הרופא מזריק כמות גדולה של נוזלים דבר היכול לגרום לחוסר איזון של נוזלים בגוף. חוסר איזון בנוזלים יכול לגרום לבעיות בלב, עודף נוזלים בריאות או בעיות בכליות.
12. רעלת מההרדמה –השימוש בסם אלחוש Lidocaine – יכול לגרום לסחרור, עצבנות, ישנוניות, צלצולים באוזניים, דיבור כבד, טעם מתכתי בפה, תחושה רדומה בשפתיים ובלשון , צמרמורות, עוויתות בשריר. רעלת lidocaine יכולה לגרום לדום לב.

מוות הקשור לניתוח שאיבת השומן – ישנם מחקרים רבים אשר מעריכים את מספר מיקרי המוות כתוצאה משאיבת השומן או כתוצאה מהסיבוכים. רוב המחקרים מדברים על כ- 20 מקרי מות לכל 100,000 ניתוחים. כדי להבין את מידת הסיכון, השווה אחד המחקרים את המוות משאיבת שומן למות מתאונות דרכים (16 מכל 100,000). חשוב לציין ששאיבת שומן הוא הליך ניתוחי ושאפשר שיהיה כרוך בסיבוכים רציניים כולל מוות.

מהן האלטרנטיבות לשאיבת שומן?

שאיבת שומן הוא ניתוח קוסמטי ולא הכרח רפואי.  ולכן חשוב לקחת בחשבון גורמים שונים לפני שמחליטים על ההליך, כולל מהן האלטרנטיבות הקיימות לשאיבת שומן.

סגירת תפריט

מלאי פרטים ויועץ יחזור אלייך בהקדם: